بازدید : 109 6 خرداد 1396 16:1 شماره :50276

پروژه بهبود ظرفیت زنان روستایی و عشایری درمدیریت پایدار منابع طبیعی بارویکردحفاظت فیزیکی با مشارکت یونسکو - زنجان
 
 
 
 فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع کشور گفت: فعالیت های دامداری و کشاورزی به روش سنتی موجب آسیب جدی به منابع طبیعی می شود که باید از تجربیات صنعتی و فناوری روز جهانی، برای بهره روی مناسب از این منابع استفاده کنیم. به گزارش روابط عمومی و به نقل از خبرگزاری ایرنا ، قاسم سبزعلی در حاشیه جلسه بهبود ظرفیت زنان روستایی در مدیریت پایدار منابع طبیعی در جمع خبرنگاران افزود: در عرصه کلان باید با خروج از روش سنتی و ورود به سیستم صنعتی و فناوری روز در دستور کار قرار گیرد، در حالیکه هنور رویکرد سنتی در جوامع محلی رواج دارد.وی به استفاده از ظرفیت زنان در جوامع محلی برای مدیریت پایدار منابع طبیعی اشاره کرد و یادآورشد: استفاده از جوامع محلی، ثمن ها و تعاونی در این مقوله مهم است و اثر گذارترین بخش جامعه زنان بشمار می روند تا بتوانیم در توانمندسازی اقتصادی گام های موثرتری برداریم.
 

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: طی سه دهه گذشته شاهد تخریب جدی عرصه های منابع طبیعی و واردشدن خسارت به آب، هوا و خاک هستیم و از طرفی این سه مقوله مهم بستر توسعه و حیات بشری است که با خطراتی روبرو شده است.
سبزعلی ادامه داد: در رویکرد توانمندسازی اقتصادی استان های مختلف بویژه زنجان پیشگام بوده است که باید علاوه بر استفاده از ظرفیت درون کشوری از قابلیتهای برون مرزی یونسکو و جوامعی که در این طرفیت ها به ما کمک می کنند استفاده شود تا کاهش خسارت به منابع طبیعی را داشته باشیم.
وی افزود: توانمند سازی جوامع محلی با استفاده از ظرفیت زنان در استان های زنجان و یزد و دیگر استان ها بصورت پایلوت انجام شده اما این مساله نیازمند برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی است تا اثرات آن شناخته و نهادینه شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع کشور ،منابع طبیعی را امانتی برای نسل آینده دانست که بدون مشارکت مردم نگهداری از آن ممکن نیست. وی افزود: در سطح کشور برنامه ریزی و هدف گذاری های متعددی برای پیشگیری و اطفاء حریق عرصه های منابع طبیعی کشور انجام دادیم، بطور مثال طی سال گذشته تفاهم نامه چهار جانبه ای با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و وزارت دفاع انجام شد تا بتوانیم از ظرفیت ها و نزدیک به 200 میلیارد تومان وام های بین المللی در تامین و تجهیز یگان حفاظت استان ها استفاده و اقدامات موثری انجام دهیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: طی سال گذشته نزدیک به 14 نقطه کشور بالگرد مستقر شده که این برنامه در سال جاری نیز محقق می شود.

سبزعلی با بیان کاهش 30 درصدی آتش سوزی جنگل ها در سال گذشته و افزایش آتش سوزی در مراتع ، یادآورشد: باید با تعامل و همکاری مردم و ایجاد زیرساخت های لازم این موارد خسارت را به حداقل ممکن کاهش دهیم. 
 
 
حضور جناب سرهنگ قاسم سبز علی فرمانده محترم یگان حفاظت سازمان جنگلها، و مدیر کل منابع طبیعی در برنامه زنده رادیویی  "همراه با مسئولین " 
 
 
 
 نماینده منطقه ای سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) گفت: تلاش و برنامه ریزی داریم تا جوامع محلی را حین زندگی در آن منطقه به همراه درآمدزایی با حفظ منابع طبیعی آشنا کنیم.به گزارش روابط عمومی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، استیل کیش لاروش در جلسه بهبود ظرفیت زنان روستایی در مدیریت پایدار منابع طبیعی استان زنجان افزود: تجربه جهانی ما نشان می دهد که تنها آموزش جوابگوی پیشرفت جوامع محلی نیست، بنابراین باید بگونه ای مدیریت شود که معیشت کار و روش زندگی را جایگزین روش های کنونی کنیم.وی تصریح کرد: کمبود آب شیرین بزرگترین چالشی است که در سراسر دنیا انسان با آن روبرو بوده و اگر اقدام موثری انجام ندهیم تا سال 2050 از هر چهار نفر یک نفر در کشورهای دنیا گرفتار بحران کمبود آب خواهد شد. به گفته این مسئول ، نقش زنان به عنوان استنفاده کنندگان اصلی آب در جوامع مهم بشمار می رود و چگونگی حفاظت از آن را باید آموزش دهیم. وی خاطرنشان کرد: زنان به عنوان مدیران اصلی و تربیت کنندگان نسل های آینده نقش مهمی ایفا می کنند تا بتوانند به جوامع محلی و خانواده خود درباره حفظ منابع طبیعی آموزش دهند. وی ادامه داد: دسترسی به فناوری اطلاعات و آموزش های لازم در رابطه با مدیریت منابع طبیعی در زمان فعلی بیشتر در اختیار آقایان قرار می گیرد و سعی می شود در آموزش برای خانم ها و آقایان برابری ایجاد کنیم.
 
 
 
 
 استاندار زنجان در ملاقات  با استرکیش لاروش، مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو که به  زنجان سفر کرده است ضمن تشریح سیمای طبیعی و تاریخی استان گفت: توجه سازمان یونسکو به میراث طبیعی، آب و منابع طبیعی بسیار مهم و بار ارزش است.  به گزارش روابط عمومی ونقل از خبرنگار مرکز اطلاع رسانی منابع طبیعی زنجان، درویش امیری اظهار کرد: ایران دارای سابقه طولانی چند هزار ساله بوده و از آثار تاریخی فراوانی برخوردار است که بخشی از آن به لحاظ قدمت بیش از 6 تا 7 هزار ساله، تبدیل به میراث طبیعی شده است.وی از حمایت های سازمان جهانی یونسکو از میراث طبیعی کشورها تقدیر کرد و افزود: سازمان یونسکو، تمامی کشورهای دنیا را برای حفظ میراث و تاریخ گذشته بشریت حساس کرده که این امر، یک بخش مهم در خصوص اهمیت و حساسیت به میراث طبیعی بشر است.
 
 
 

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :