پروف' /> پروف" /> پروف" />

پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در دیدار پروفسور مایک یورولیوس با رئیس سازمان جنگل ها عنوان شد عمده ی تخریب جنگل ها بر اثر فعالیت های بشری صورت گرفته است
                             
بازدید : 155 10 شهريور 1397 ساعت 9:49 شماره :51507

در دیدار پروفسور مایک یورولیوس با رئیس سازمان جنگل ها عنوان شد عمده ی تخریب جنگل ها بر اثر فعالیت های بشری صورت گرفته است

پروفسور مایک یورولیوس گفت: تخریب جنگل ها بر اثر فعالیت های بشری صورت گرفته و آتش به عنوان یکی از عوامل تهدید جنگل ها بر اثر عدم آموزش و یا بی توجهی انسان ها صورت می‌گیرد و  ما باید بیندیشیم که چگونه حریق جنگل را مدیریت کنیم. 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، این استاد فنلاندی  کارگاه مدیریت اطفای حریق عصر روز چهارشنبه در دیدار رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس آنچه که در ایران گزارش شده است 99 درصد آتش سوزی های جنگل ها منشا انسانی دارد و دامدار برای به چرا بردن دام خود گاهی اوقات نیاز دارد که در جنگل آتش روشن کند اما نمی‌داند چگونه از آتش استفاده کند. 

مایک گفت: 27 میلیون نفر در فنلاند در حاشیه جنگل زندگی می کنند و هر روز برای پخت غذا نیاز به آتش دارند. این افراد آموزش دیده اند که چگونه از آتش استفاده کرده و آن را در خدمت خود در بیاورند.

آن هایی که آموزش دیده اند باید به مردم جوامع محلی آموزش بدهند

این استاد و مدرس کارگاه آموزشی اطفا حریق یادآور شد: ما در این کارگاه نیروها را آموزش داده ایم و آنها باید به عنوان آموزشیار به جوامع محلی آموزش بدهند. 

این استاد فنلاندی همچنین خاطرنشان کرد: اگر برای خاموش کردن حریق در جنگل ها کلی هواپیما بخریم اما به جوامع محلی آموزش ندهیم که چگونه آتش را مدیریت کنند فایده ای نخواهد داشت. 

وی گفت ما باید به عنوان مسئول در میان مردم حاضر شده و به آنها آموزش بدهیم تا رفتار جوامع محلی نسبت به این مقوله تغییر پیدا کند.

وی همچنین گفت یک سری توافقات وجود دارد که باید ببینیم چگونه این دانش را به مردم انتقال دهیم.

در ادامه رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از دیدار مایک یورولیوس ابراز خشنودی کرد و گفت ما همیشه خود را دانشجو می دانیم و دوست داریم که هر روز در کارگاه های آموزشی نکته های جدید بیاموزیم.

مهندس خلیل آقایی افزود در مکتب ما نیز از قول حضرت علی (ع) آمده که : هر کس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده ی خویش کرده است 

رئیس سازمان جنگل ها همچنین یادآوری کرد : اینکه فکر کنیم بیشترین آتش سوزی ها را عشایر و یا دامداران در جنگل ها سبب می‌شوند قضاوت درستی نیست بلکه آنها بیشتر رعایت می‌کنند. گر چه ممکن است از چوب و هیزم برای پخت و پز استفاده کنند اما آنها هیچگاه جنگل را به آتش نمی‌کشند و بیشتر آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع توسط میهمانان ناخوانده است که به عنوان گردشگر و کوهنورد و شکارچی در جنگل آتش روشن می‌کنند و در پایان نسبت به خاموش کردن آن کم توجهی می‌کنند. 

رئیس سازمان جنگل ها، آموزش و مدیریت اطفا حریق را امری ضروری و لازم برشمرد و یادآوری کرد رسانه های گروهی و صدا و سیما بیشترین اثرگذاری را برای اطلاع رسانی به گردشگران و میهمانان ناخوانده ی جنگل دارند.

جوامع محلی عامل آتش سوزی جنگل ها نیستند

رئیس سازمان جنگل ها یک بار دیگر تاکید کرد عامل آتش سوزی جنگل ها و مراتع، مردم و جوامع محلی نیستند، مگر اینکه زارعان بقایای مزارع خود را به آتش بکشند سپس آن آتش به سمت منابع طبیعی سرایت پیدا کند.

مهندس آقایی به ادارات کل منابع طبیعی استان ها توصیه کرد نکات ایمنی حریق و حفاظت از منابع طبیعی را از طریق رسانه ها و یا تابلو ها و پلاکاردها در مناطقی که توریست ها حضور پیدا می‌کنند اطلاع رسانی کنند. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی سازماندهی و بهره برداری از نیروی انسانی متخصص در اطفای حریق را خواستار شد و افزود: دفتر آموزش باید نیروهای آموزش دیده در کارگاه اطفا حریق را به عنوان آموزشیار وارد جوامع محلی کرده تا به مردم و گردشگران آموزش های لازم را ارائه نمایند.

برای مهار اطفا حریق جنگل ها نیازمند یک فرماندهی نظام مند هستیم

 رئیس سازمان جنگل ها در ادامه یادی از جانباختگان حادثه آتش سوز ی جنگل های مریوان کرد و نبود نیروی متخصص و مدیریت نظام مند حریق را از عوامل اینگونه حوادث برشمرد و یادآور شد، خاموش کردن آتش یک کار تخصصی است.

وی همچنین تاکید کرد با شرکت ها و افرادی که برای اطفا حریق  قرارداد می‌بندیم باید افراد کارآزموده و متخصص باشند.

خلیل آقایی در خاتمه یادآوری کرد: باید به این نکته ی مهم توجه کنیم که پس از اطفا حریق، با جنگل و درختانی که به زغال تبدیل شده اند چه برخوردی داشته باشیم.

بر اساس این گزارش در نشست رئیس سازمان جنگل ها با پروفسور مایک یورولیوس، سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در خصوص حضور یک هفته ای این مدرس فنلاندی در کارگاه آموزشی مدیریت اطفا حریق درباره چینش نیروها و چگونگی برگزاری این کارگاه گزارشی را ارائه کرد.     

 

 

 

                           
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :