پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مراسم تکریم فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشوربا حضور رییس سازمان جنگل ها و مراتع
بازدید : 148 28 آذر 1397 ساعت 9:39 شماره :55040

مراسم تکریم فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشوربا حضور رییس سازمان جنگل ها و مراتع
 

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تشکیل پرونده برای متخلفان نباید امروز راحت ترین کار در منابع طبیعی تلقی شود چرا که باید پیشگیری را در مدیریت مقدم بر هر کاری بدانیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی صبح امروز در مراسم تکریم فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: سازمان جنگل ها از قدیمی ترین سازمان‌هایی است که یگان حفاظت در آن فعالیت دارد و در قبل از انقلاب یگان در قالب گارد جنگل به حفاظت از منابع طبیعی می پرداخت.

سازمان جنگل ها با حیات انسان ها سر و کار دارد

وی گفت: یگان حفاظت در همه سازمان ها و نهادها وجود ندارد و اینکه سازمان جنگل‌ها از سازمان‌هایی است که یگان دارد قطعاً علتی دارد و علتش آن این است که این سازمان با حیات انسان ها سر و کار دارد.

رییس سازمان جنگل ها با بیان اینکه چقدر تا کنون خود را بازنگری کرده‌ایم و توانستیم در امر حفاظت نقش آفرین و اثرگذار باشیم و اینکه چقدر نبودمان می تواند در منابع طبیعی خلاء ایجاد کند، خاطر نشان ساخت: در مدیریت لازم‌ترین حرکت پیشگیری از جرم است و پیشگیری قبل از اینکه سخت افزاری باشد باید نگاه نرم افزاری بر آن حاکم باشد.

وی نگاه نرم افزاری را رفتارهای انسانی برشمرد که باید متعاقب آن کاهش پرونده های تخلف را به همراه داشته باشد.

خلیل آقایی که در جمع فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی سراسر کشور سخن می‌گفت، یادآور شد: کاهش پرونده تخلف به این معنی نیست که کاهلی کنیم و گشت و مراقبت نداشته باشیم و سپس ادعا نماییم که ما کاهش پرونده داشته‌ایم.

آقایی گفت: هنرمان باید این باشد که مردم از نتیجه کارمان در عرصه رضایت داشته باشند و کار خوب کاری است که وقتی انجام می‌دهیم خودمان از آن منتفع نشده و چشم داشتی از انجام آن کار نداشته باشیم.

 

شهید رجایی بخاطر مردم اینقدر محبوب است

 مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه افزود: شهید رجایی نه بخاطر شهادتش، بلکه بخاطر همراه بودن با مردم و درد مردم را احساس کردن بعد از گذشت این همه سال در نزد همگان محبوب است.

وی گفت: باید در هر عرصه و هر مقامی سعی بر این باشد که از خود رد پایی بگذاریم که دیگران و مردم از ما رضایت قلبی داشته باشند و اگر این اتفاق رخ دهد قطعاً مردم در امر حفاظت از منابع طبیعی با ما همراه خواهند بود. 

وی تاکید کرد ما باید از بدبینی‌ها جلوگیری کنیم و بخش اعظمی از بدبینی‌ها نتیجه رفتارهایی است که ما داریم و حرکت پیشگیرانه ما در عرصه های منابع طبیعی باید بگونه ای باشد که فرد متخلف ابراز ندامت کند چنانچه چندین مورد در این زمینه داشته‌ایم که رفتار خوب باعث شد فردی که خود منابع طبیعی را تخریب کرده است، داوطلبانه آن را احیا کرده است. 

 

راهی جز مشارکت مردم نداریم

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: عرصه های منابع طبیعی بسیار وسیع و گسترده است و هیچ راهی به جز مشارکت مردم نداریم.

وی منابع طبیعی را بسان فرش گسترده ای دانست که نیروهای آن تنها می‌توانند گوشه ای از آن را از زمین بلند کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه زمین خواری و قاچاق چوب و فراورده های جنگلی را دو چالش مهم منابع طبیعی دانست و گفت: زمین خواری معنی اش این نیست که پیرمردی روستایی و ضعیف بخشی از زمینش با منابع طبیعی تداخل پیدا کرده، بلکه کسی که با زد و بند، زمین گسترده منابع طبیعی را تصرف می کند، شخم می زند و سپس با نفوذ در دستگاه های مرتبط  آن را تغییر کاربری داده و ویلاسازی می کند که در این صورت هیچ گونه اغماض و گذشتی نباید نسبت به اینگونه افراد صورت گیرد.

آقایی درباره قاچاق چوب نیز گفت: این مشکل قبلاً تنها در استان های شمالی کشور وجود داشت و اکنون بخاطر گرانی چوب سراسری شده و به حوزه زاگرس رسیده که باید قاطعانه با آن برخورد شود.

 

پاداش یگان حفاظت حقوق و دستمزد نیست

در ادامه سرهنگ عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: یگان امروز در نوک پیکان است و سازمان جنگل ها و مراتع که با همه امکانات خود در این مسیر حرکت می کند، نقطه غایی آن ماموریتی است که یگان حفاظت به دنبال انجام آن است.

سرهنگ عباس نژاد در جمع فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی کشور اضافه کرد: ماموریت یگان و توفیقاتی که حاصل می شود نتیجه اش رضایت پروردگار است و پاداش یگان حقوق و دستمزد نیست بلکه باید دنبال صالحات و باقیات در منابع طبیعی باشیم.

 

برخورد با متخلفان منابع طبیعی مهمترین وظیفه یگان

همچنین آقای قاسم سبزعلی فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در مراسم تکریم خود گفت: برای پیشبرد اهداف یگان از همه ظرفیت های داخلی، بیرونی، جوامع مردم نهاد و ظرفیت های بین المللی بهره بردیم و برخورد با متخلفان منابع طبیعی از اهم وظایف یگان بوده است.

آقای سبزعلی همچنین افزود: افراد در منابع طبیعی یا آزمند هستند و یا نیازمند که باید با آزمندان که به دنبال چنگ اندازی به اراضی ملی هستند قاطعانه برخورد شود. در ادامه ایشان گفتند: 1000 نفر نیروی مشمول در کنار نیروهای یگان در حال انجام وظیفه هستند و امسال نیز 500 نفر سرباز وظیفه وارد یگان حفاظت منابع طبیعی کشور می شوند.

آقای سبزعلی به کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از 135 میلیون هکتار عرصه های منابع‌طبیعی کشور اشاره داشت و خاطرنشان کرد: برای حفاظت از 75 هزار هکتار منابع طبیعی کشور یک نیروی حفاظتی وجود دارد، در حالی که نرم جهانی حفاظت به ازای 10 هزار هکتار یک نفر است. در خاتمه گزارشی از گشت و مراقبت، اطفای حریق جنگل و مرتع، ایجاد پایگاه های اطفای حریق در نواحی بحرانی و روند کاهشی پرونده تخلف در منابع طبیعی خبر داد.

 

 

 

 

 

 

نشست فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری با فرماندهان یگان حفاظت ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور

پس از جلسه تکریم و معرفی فرماندهان پیشین و جدید یگان حفاظت منابع طبیعی کشور، نشست فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری و معاونین ستادی با فرماندهان یگان حفاظت ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار گردید.در این جلسه ابتدا روسای مناطق سه گانه یگان حفاظت استانی ضمن ارائه گزارشی از حوزه کاری و وظایف محوله نسبت به طرح نقطه نظرات و پیشنهادات اجرایی اقدام نمودند در ادامه فرمانده یگان حفاظت سازمان جناب سرهنگ علی عباس نژاد طی بیاناتی ضمن تحلیل مسائل و موارد مطروحه ارائه شده از سوی فرماندهان ، به طرح دیدگاه ها و سیاستهای اجرایی فرماندهی پرداختند و در پایان رهنمودهای عملیاتی و ستادی مورد انتظار را به تفصیل تبیین نمودند.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :