رژه مشترک یگان‌های حفاظت، اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، اداره‌کل حفاظت محیط زیست، سازمان جهاد کشاورزی و اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم ظهر امروز به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رژه مشترک یگان‌های حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، اداره‌کل حفاظت محیط زیست، سازمان جهاد کشاورزی و اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با شعار « نوروز امسال مراقب طبیعت باشیم» ظهر امروز برگزار شد.

یگان‌های حفاظت دستگاه‌های نامبرده در قالب این رژه خودرویی از اداره‌کل منابع طبیعی به سمت میدان ارتش حرکت کردند و بعد از آن در پارک جنگلی علوی حضور یافتند.

علی درودیان فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با اشاره به این که، یگان رسالت حراست از اراضی مرتعی و جنگلی و موات را بر عهده دارد، عنوان کرد: شهروندان و مسافران در ایام نوروز از درست کردن آتش به ویژه در اراضی جنگلی و مرتعی پرهیز کنند و اگر هم ناچار به این اقدام شدند باید به نکات ایمنی مورد نظر توجه لازم را داشته باشند.

وی در ادامه با معرفی شماره سامانه 1504 برای ارتباط عموم مردم با یگان حفاظت منابع طبیعی گفت: امیدواریم که با این سامانه بتوانیم از مشارکت مردم در حراست از جنگل ها، مراتع بیشتر استفاده کنیم.

حسین طاهری مسئول یگان حفظ باغات و اشجار سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز طی سخنانی از اختصاص سامانه 137 به‌ عنوان پل ارتباطی مردم با این سازمان یاد کرد و گفت: این یگان رسالت مراقبت از پارک‌ها و فضای سبز داخل محدوده شهر مقدس قم را دنبال می‌کند و برای ایام نوروز نیز برنامه ویژه‌ای برای استفاده ی شهروندان و زائران از فضاهای سبز شهری، در دستور کار خود قرار داده است.

 

احمدی فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان قم نیز از اهتمام این اداره‌کل در حراست از مناطق حفاظت‌‌شده، حیات وحش و جلوگیری ازشکار و صید غیر مجاز یاد کرد و گفت: امیدواریم در ایام نوروز مردم علاوه بر این که خود نسبت به حراست از محیط زیست اهتمام دارند، اگر مورد مشکوکی نیز مشاهده کردند با سامانه 1540 تماس حاصل فرمایند.

همچنین، عطایی رئیس اداره امور اراضی شهرستان قم به تلاش نیروهای این مجموعه برای نظارت بر تغییر کاربری‌ اراضی کشاورزی با استفاده از سامانه 131 اشاره کرد و افزود: در ایام نوروز این سامانه آمادگی لازم برای دریافت گزارشات مردمی درخصوص قطع درختان باغ ها و تغییر کاربری اراضی کشاورزی را دارد. 

امیدی فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با بیان این که این یگان، حفاظت از اراضی دولتی داخل محدوده شهر قم را دنبال می‌کند، تصریح کرد: امیدواریم مردم در نوروز امسال بیشتر از سال‌های گذشته نسبت به حفظ طبیعت اهتمام داشته باشند و در این راستا از ریختن زباله و صدمه زدن به طبیعت خودداری کنند.

خاطرنشان می‌شود، رژه مشترک یگان‌های حفاظت مرتبط با منابع طبیعی و فضای سبز به مناسبت هفته منابع طبیعی در روز 18 اسفند با عنوان «منابع طبیعی، مردم، حفاظت و حمایت» برگزار شده است.