پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - گرامیداشت چهاردهمین سالگرد شهادت مهندس «ناصر پیروی»، از شهدای عرصه حفاظت و صیانت از انفال
بازدید : 41 13 خرداد 1398 ساعت 13:9 شماره :60319

گرامیداشت چهاردهمین سالگرد شهادت مهندس «ناصر پیروی»، از شهدای عرصه حفاظت و صیانت از انفال

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلانبه گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، محسن یوسف پور در مراسم گرامیداشت چهاردهمین سالگرد شهادت مهندس «ناصر پیروی»، از شهدای عرصه حفاظت و صیانت از انفال که در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان برگزار شد، شهیدان «ناصر پیروی» و «رشید غفاری» را شهیدان منابع طبیعی استان گیلان دانست و افزود: شهید پیروی در راه مبارزه با واگذاری انفال و زمین خواری و شهید غفاری در راه مبارزه با قاچاق چوب به شهادت رسیدند.

 

وی مجموعه همکاران منابع طبیعی را رهرو واقعی راه این شهید بزرگوار دانست و اظهار کرد: شهدا برای ما بسیار ارزشمند هستند و در کتار این ارزشمندی باید ادامه دهنده راه مقدس شهدا باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان ادامه داد: طی دو سال گذشته واگذاری قانونی و غیر قانونی زمین صورت نگرفته است، اما حق بهره برداری از اراضی ملی را در قالب طرح های جنگلداری، پارک های جنگلی و زراعت چوب واگذار کردیم.

این مقام مسئول با بیان اینک امروز استان های شمالی به ویژه گیلان با مافیای زمین و چوب مواجه هستند، خاطرنشان کرد: به برکت خون شهدای انفال از ابتدای سال 96 تاکنون دو مسئله واگذاری عرصه های ملی و قاچاق چوب های جنگلی را در گیلان ریشه کن کردیم.

یوسف پور یکی از اقدامات شهید پیروی را جنگلکاری در عرصه های خشک و فاقد پوشش گیاهی شهرستان ماسال دانست و تصریح کرد: این شهید بزرگوار ریاست اداره منابع طبیعی شهرستان ماسال را بر عهده داشت و لذا با تهیه طرح های جنگلکاری اراضی ملی را احیا کرد. امروز همه آن نهال ها قد کشیده و تبدیل به درخت شده اند و کسی جرات تصرف ندارد.

وی حفاظت و صیانت از منابع طبیعی توام با توسعه پایدار را مد نظر دانست و خاطرنشان کرد: شهدای انفال از ما می خواهند که دیگر شاهد واگذاری عرصه های منابع طبیعی و قطع قانونی و غیر قانونی درختان جنگلی نباشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  گیلان با اشاره به دستور مقام معظم رهبری و قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر عدم بهره برداری اقتصادی از درختان جنگلی، گفت: جنگل های هیرکانی علاوه بر تولید اکسیژن از اقلیم منطقه حفاظت می کنند و سرسبزی گیلان مرهون این جنگل هاست. تلاش مجموعه همکاران منابع طبیعی و آبخیزداری استان در تثبیت اقلیم نیز موجب شد از سیل و بلایای طبیعی مصون بمانیم.

 

 

محسن یوسف پور، با تاکید بر اینکه شهید پیروی به ما آموخت انفال قابل واگذاری نیست، اظهار کرد: مالکیت عرصه های ملی را به احدی نمی دهیم، اما طرح های 10 تا 30 ساله بهره برداری از این عرصه ها تهیه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین وحیدی نژاد، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان گیلان نیز، شهدای انفال را مصداق بارز آیه «الَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ...» دانست و افزود: خدمت در راه خدا اجر مجاهدت فی سبیل الله را دارد.

 

وی طبیعت و منابع طبیعی را عامل سلامتی و حیات انسان دانست و متذکر شد: بی تردید حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی به مثابه جهاد بزرگ است و اجر دنیوی و اخروی دارد.

در ادامه ایشان، شهید پیروی را انسانی مومن، متعهد و استوار دانست و اظهار کرد: این شهید بزرگوار در راه خدمت به اسلام و انقلاب ایستاد و حیات ابدی پیدا کرد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :