پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اطلاعیه هشدار دهنده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در خصوص حریق احتمالی در جنگل و مرتع با توجه به افزایش دما و خشک شدن پوشش گیاهی
بازدید : 30 19 خرداد 1398 ساعت 14:18 شماره :60557

اطلاعیه هشدار دهنده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در خصوص حریق احتمالی در جنگل و مرتع با توجه به افزایش دما و خشک شدن پوشش گیاهی
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- ساری، روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ، با توجه به آغاز فصل گرما و خشک شدن پوشش گیاهی و افزایش خطر وقوع احتمالی آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، اطلاعیه ی هشداردهنده ای را به شرح ذیل صادر کرد.

تذکر: (انداختن ته سیگاری کوچک در جنگل، ممکن است حریقی بزرگ ایجاد کرده و باعث سوختن صدها هکتار جنگل گردد).

تذکر: (در موارد ضروری که نیاز به روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع یا پارک های جنگلی می باشد، حتماً در محلی آتش روشن کنیم که تا شعاع چند متری عاری از پوشش گیاهی، خار و خاشاک باشد).

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، اشاره کرد: نظر به این که بارش های مناسب نزولات آسمانی طی ماه های اخیر استقرار پوشش گیاهی متراکمی را فراهم نموده است و از طرفی افزایش درجه حرارت در ایام آینده، خشکیدگی علوفه و در نتیجه افزایش ضریب خطر وقوع حریق در عرصه های منابع طبیعی به ویژه در سطح مراتع و زیراشکوب جنگل را به همراه دارد لذا رعایت نکات ایمنی در خصوص حریق در جنگل و مرتع یا پارک های جنگلی توسط آحاد مردم طبیعت دوست، مسافران و گردشگران، امری مهم و ضروری است.

رعایت نکات ایمنی و توصیه های مهم و ضروری در خصوص حریق در جنگل و مرتع:

-از روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع جداً خودداری نمایید.

-کودکان را از بازی با کبریت و روشن کردن آتش بر حذر داریم و آنان را از عواقب ایجاد حریق در جنگل ها و مراتع مطلع نمایید.

-در صورتی که نیازمند به روشن نمودن آتش در جنگل و پارک جنگلی هستید، قبلاً اطراف محل را از خار و خاشاک پاک کرده و پس از رفع نیاز، آتش را کاملاً خاموش نمائید.

-از انداختن ته سیگار روشن در جنگل ها و مراتع و پارک های جنگلی جداً خودداری فرمایید.

-با دیدن کمترین دود یا آتش در صورت توان آتش را خاموش و در حالت آتش سوزی وسیع بلافاصله با مامورین منابع طبیعی یا سایر مسئولین ذیربط ارتباط برقرار نماییم و موضوع را اطلاع دهید.

-اصول ایمنی در هنگام حریق و اطفاء آن را برای حفظ سلامت خود و دیگران رعایت کنید.

-اطراف منطقه اتش سوزی را از کلیه مواد سوختنی پاک نمایید.

-تا اطمینان کامل از مهار آتش، هرگز منطقه را ترک نکنید.

-از خوابیدن و استراحت در منطقه آتش سوزی جدداً خودداری نمایید.

-در هنگام اطفاء حریق، همیشه آرام و خونسرد باشید.

در خاتمه از تمامی مردم عزیز استان، مسافران و گردشگران محترم تقاضا داریم تا در صورت مشاهده هر گونه دود و یا آتش سوزی به شماره تلفن رایگان امداد جنگل و مرتع با کد 1504 تماس حاصل نموده و موضوع را سریعاً، به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، اطلاع داده تا در حفظ منابع طبیعی این سرمایه ملی و گران بهاء کوشا باشیم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :