پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفاظت از عرصه های طبیعی در مقابل آتش سوزی یک وظیفه ملی
بازدید : 30 21 خرداد 1398 ساعت 12:55 شماره :60633

حفاظت از عرصه های طبیعی در مقابل آتش سوزی یک وظیفه ملی
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایرنا، هرساله با آغاز روزهای گرم آخر بهار و تابستان عرصه های طبیعی، مراتع و جنگل‌ها در کشور بنا به دلایل مختلفی دچار آتش سوزی می‌شوند که با توجه به اهمیت این منابع برای کشور ضرورت دارد با اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی مردم از وقوع و گسترش آن جلوگیری کرد.

به گفته کارشناسان، بخشی از مراتع و جنگل های کشور که از منابع طبیعی با ارزش ایران و جهان محسوب می شوند، همه ساله بنابر دخالت عواملی نظیر جرقه های حاصل از افزایش دما و وزش بادهای گرم و عوامل انسانی در شعله های آتش می سوزند.  امسال نیز شاهد آتش سوزی های در سطح جنگل ها، مراتع ، بیشه زارها و  علفزارها  بوده ایم که  به گفته مسئولان سهم عامل انسانی در وقوع این آتش سوزی های گسترده بیش از 90 درصد بوده است.
بررسی ابعاد مختلف آتش سوزی در منابع طبیعی کشور خسارت هایی که برجای می گذارد و ضرورت ارائه راه حل هایی برای کاهش خسارت ها در این خصوص به حدی اهمیت دارد که ضروری است نگاهی ملی به این موضوع داشته باشیم و همه پای کار بیایند تا این عرصه ها کمترین آسیب را متحمل شود. بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در مناطقی که آتش سوزی رخ می دهد، برخی از گونه ای گیاهی بیشتر مورد حمله آفات و بیماری ها قرار می گیرد و این موضوع زمینه تخریب بیشتر عرصه های طبیعی را فراهم می آورد.
همچنین کارشناسان هشدار می‌دهند که بارش نزولات آسمانی می‌تواند باعث رویش گیاهان هرز با عمر کوتاه شوند و با گرم شدن هوا و خشک شدن آنها، احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به شدت افزایش یابد که برای جلوگیری از این امر باید  تدابیری اندیشیده شود. اکنون که هوا رو به گرمی می‌رود این گیاهان خشک شده و با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی یا حتی یک اتفاق طبیعی آتش می‌گیرند.
آتش سوزی در مراتع و جنگل ها تراژدی است که همه ساله تکرار می شود، با اینکه بخش قابل توجهی از آن به ویژه در مواردی که عامل انسانی در آن دخیل است، قابلیت پیش بینی و پیشگیری دارد. آگاهی رسانی به مردم از طرق مختلف در روزهای تابستان که سفرهای مردم به عرصه های طبیعی کشور اوج می گیرد ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در این امر مهم دستگاه ها، نهادهای مختلف و رسانه ها وظیفه دارند. 

ارائه راهکارهای عملی برای جلوگیری از اینگونه حوادث که گاه فجایعی جبران ناپذیر بر جای می گذارد، ضرورت دارد و در این زمینه باید از توانمندی های سازمان های مردم نهاد و مردم به عنوان اصلی ترین عامل اجرای این راهکارها، به درستی بهره برد. امسال با وجود اینکه زمان زیادی از آغاز روزهای گرم نگذشته و هنوز تعطیلات تابستانی و سفرهای گسترده هموطنان آغاز نشده است، شاهد آتش سوزی در برخی از استان های در عرصه های طبیعی و جنگلی بوده ایم.
سخن اصلی اینجاست که وظیفه مقابله با این حوادث و کاهش آسیب های ناشی از آن بر عهده همگان است و در این بین رسانه ها با آگاهی رسانی دقیق درباره راه های جلوگیری از تکرار این حوادث و نحوه مقابله با آن وظیفه ای مضاعف بر دوش دارند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :